Neuigkeiten und Artikel aus dem Bereich des Produkten und Dienstleistungen BEKO

data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

Internet věcí I4.0

Rating Star BlankRating Star BlankRating Star BlankRating Star BlankRating Star Blank
 

Pokud se zabýváme pojmem Industry 4.0 musíme mít na paměti propojení a koordinovanost informací napříč nejrůznějšími sektory a technologiemi. V tomto bodě můžeme tvrdit, že některé organizace jsou velmi dobře naladěni na cestě harmonické spolupráce. Jsou to kvalitně fungující symbiózy průmyslových podniků a univerzit. Můžeme si dovolit zde hovořit o interdisciplinární spolupráci, která, nicméně, musí být silnější a efektivnější než kdykoli předtím.

Nyní se dostáváme do fáze, kdy by měla býti položena následující otázka. Co je vlastně základem nové průmyslové revoluce? Jednou z možných odpovědí je tzv. internet věcí.

Jedná se o propojení (zejména bezdrátové) vestavěných zařízení s internetem. Smyslem je přinášet vzájemné interakce jednotlivých systémů umožňujících sledování, ovládání a zajištění služeb. Lze říci, že jsou zde vidět zárodky velmi sofistikovaného ekosystému.

Každý výrobek by posléze měl podpořit zlepšování průmyslových procesů, zejména pak svojí sebekonfigurací, sebediagnostikováním a v neposlední v řadě svojí sebeoptimalizací. To vše by samozřejmě mělo býti podpořeno inteligentními technologickými suporty. Lze říci, že jde o kyberneticko-fyzikální systémy. Tyto nové technologie by měly zahrnovat stále více integrace zákazníků a výrobců. Zákazníci by měli i v raném stádiu vzniku výrobku mít možnost být začleněni do výrobního procesu a také do něj zasahovat.

Tak svým způsobem můžeme predikovat vznik chytrých továren (smart factory), které svými vývojově-výrobními procesy přizpůsobí výrobek ušitý přímo na míru zákazníkovi. Budou tak činit na základě zadání zákazníků a údajů ze senzorů a sami se tedy rozhodovat v jaké míře a co vyrábět. Kybernetika a její systémy převezmou značné procento rozhodnutí za člověka.

Automaticky a plynule budou informace transferovány z jednoho místa ke druhému a člověk se přeorientuje do pozice supervizora, jenž tyto procesy hlídá a sleduje. Nastavovat se nebudou jen samotné stroje, ale i sekce nebo dokonce celé továrny.

To však bude mít velký vliv na potřebu změn v technologiích a také v přístupu zaměstnanců. Takový moderní zaměstnanec budoucnosti má na starost systémy hlídat a v případě nastanuvšího problému vyhodnocovat, zda-li je chyba na straně procesu (systému) výroby, stroje či v IT. Tato osoba je srozumněna s výpočetní technikou, s procesy i s výrobkem současně. Zvyšuje se tedy její kvalifikace a přehled.

Na závěr vložme jeden příklad pro lepší pochopení celého systému průmyslové revoluce Industry 4.0 a samotného internetu věcí. Výrobek (i rozpracovaný) je jakýmsi kontejnerem informací a zároveň plní funkci pozorovací. Obsahuje zaznamenávací prvky, senzory prostředí, sémantickou paměť, řídící i rozhodovací jednotky a nástroje pro akci. Tím je zajištěna naprostá konektivita s vnějším ekosystémem a může docházet k inicializaci procesů.

 

A praktický výsledek výhod internetu věcí? Řekněme, že se s Vaším automobilem vracíte ze služební cesty domů. Sensorika zjišťuje polohu automobilu, řídící jednotka udílí podnět k zapnutí topení v domě, zapíná se rychlovarná konvice pro vaření kávy, otevírá se brána k domu...


Übersicht der Neuigkeiten

Sind sie interessiert?

Interessieren Sie sich für unsere Dienstleistungen und Produkten? Fordern Sie unseres Angebot an.

Neueste

Verbinden Sie sich mit uns

Registrieren Sie sich und bekommen Sie Informationen über Neuigkeiten und Kampagnen im Gebiet des PLM, interessanten Sachen über der Gesellschaft BEKO und veranstalteten Treffen.